Loading

Swego czasu pisałem artykuł na temat klonowania dysków twardych pod Windows, nawet tych delikatnie uszkodzonych, wraz z rekordami rozruchowymi poprzez opracowany do tego specjalny system operacyjny Live Linux.

Dzisiaj pokażę Wam jeszcze prostszy sposób, dzięki któremu sklonujemy cały dysk twardy. Patent ten może być przydatny w momencie zmiany dysku na większy, przesiadki z HDD na SSD lub SSHD. Całość wykonywana jest bezpośrednio pod kontrolą systemu Windows, nie musimy uruchamiać ponownie komputera i niczym się nie przejmujemy. Aplikacja o której mowa, wykona za nas wszystkie działania.

Jednak zanim zaczniemy, musimy spełnić pewne warunki techniczne. Jeśli do klonowania używamy komputera PC – wystarczy podpiąć nowy dysk twardy do złącza SATA i zasilania. W przypadku chęci sklonowania dysku twardego z laptopa, wykorzystując do tego wyłącznie naszego lapka – musimy posiadać lub zakupić obudowę na dysk twardy pod USB 3.0. Nawet jeśli takiego portu nie posiadamy, to dobrze mieć wersję z USB 3.0, która pozwoli nam w przyszłości na szybszy transfer plików z starego dysku twardego np na komputerze naszego przyjaciela. Osobiście mogę polecić obudowę 2.5″ na USB 3.0 firmy GEMBIRD na Allegro, której koszt to 30,00 zł. Gdy już posiadamy naszą obudowę, wpinamy do niej nasz nowy dysk twardy zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionej obudowy na dysk twardy, podłączamy do komputera i nowy dysk formatujemy do zera (Mój Komputer -> Prawy Przycisk Myszy na Nowy Dysk -> Formatuj -> Rozpocznij). Przed rozpoczęciem klonowania dysku twardego, wyłącz oprogramowanie antywirusowe, wszelkie aplikacje dostępne w zasobniku Windows, które nie muszą być uruchomione oraz odłącz komputer od internetu lub wyłącz w laptopie WiFi.

Czas zacząć klonowanie całego naszego dysku. Pamiętaj – nowy dysk twardy musi mieć taką samą lub większą powierzchnię niż Twój stary dysk. Do klonowania używamy najlepszej dostępnej na rynku aplikacji Clone Disk, którą możemy pobrać z adresu LINK. Po pobraniu aplikacji, wypakowujemy archiwum, najlepiej bezpośrednio na partycję systemową do katalogu clonedisk. Teraz uruchamiamy aplikację poprzez ikonę clonedisk.exe. W przypadku systemów Windows 7, 8, 8.1 i 10 powinno pojawić się zapytanie o prawo do korzystania z uprawnień administratora – zatwierdzamy.

Po otwarciu aplikacji, pojawi się tabela zawierające informacje o zainstalowanych dyskach oraz napędach. Nas interesują wyłącznie zapisy typu (Type) DISK. Na górze listy – pierwszy dysk, to dysk zamontowany w naszym komputerze – jednak dla pewności porównajmy rozmiary zajętości dysku z informacjami dostępnymi a oknie Windows „Mój Komputer”. Dysk zewnętrzny powinien być oznaczony jako Type: Disk; Name: External (oznaczone w ramce na zdjęciu podglądowym). W przypadku dysku zamontowanego w komputerze, musimy porównać rozmiary miejsc zajętej powierzchni całego dysku, jednak po pierwszym sformatowaniu nie wyniesie ona więcej niż 2 MB.

kopia binarna 1
kopia binarna 1

Tak więc zaznaczamy nasz główny dysk, w moim przypadku jest to #0 – DISK i z menu po prawej stronie wybieramy opcję „Clone Disk”.

klonowanie dysku
klonowanie dysku

Po wybraniu opcji Clone Disk pojawi się aplet z wyborem docelowego dysku twardego, na który ma zostać sklonowany stary dysk z komputera. Tak więc wybieramy opcję dysku External (dla dysku zewnętrznego) lub inny dysk z oznaczeniem typu Disk na który wykonujemy zapis naszych danych, a następnie wybieramy przycisk OK.

klonowanie-dysku-ssd-hdd-3
klonowanie-dysku-ssd-hdd-3

W tym momencie powinien się pojawić aplet o potwierdzenie tej operacji, a więc jeżeli jesteśmy pewni naszego wyboru musimy wybrać opcję TAK.

kopiowanie systemu windows z dysku twardego na dysk twardy bez utraty sektorów rozruchowych
kopiowanie systemu windows z dysku twardego na dysk twardy bez utraty sektorów rozruchowych

Teraz czekamy, aż cała operacja zostanie zakończona. W przypadku laptopów, po zakończeniu „zabawy”, wyciągamy nasz nowy dysk z obudowy, stary dysk z laptopa i instalujemy w naszym komputerze przenośnym nowy dysk twardy. Wystarczy uruchomić komputer, system Windows uruchomi się bez żadnego problemu bezpośrednio z nowego dysku twardego. Czasami zdarzają się problemy przy uruchomieniu, mianowicie zabezpieczenie systemowe wymaga od nas włożenia do napędu płyty instalacyjnej Microsoft Windows lub pendrive z obrazem ISO takiej płyty instalacyjnej. Wtedy postępujemy według wskazówek na ekranie, system wykonuje automatyczny upgrade sterowników i w ostateczności naprawia zagubiony sektor, a następnie uruchamia nasz komputer i system Windows.

W przypadku komputerów stacjonarnych, aby wykonać rozruch z nowego dysku twardego, wpierw musimy odłączyć stary dysk twardy, a w jego miejsce podpinamy nowy dysk (chodzi o kolejność podłączeń do złącz płyty głównej kabelków SATA). Stary dysk możemy podłączyć wtedy pod inny port SATA, a sam stary dysk sformatować i przeznaczyć go na kopię danych lub dysk zewnętrzny.

W ten oto sposób wykonaliśmy klonowanie naszego dysku systemowego, często zwane kopią binarną, za którą w serwisie przyszłoby nam zapłacić od 500 do 5000 zł. Całość procesu nie zajęła nam więcej niż 30 minut.

Po uruchomieniu komputera na dysku systemowym dalej jest mało miejsca?
Musisz rozszerzyć partycję o większa ilość miejsca z dostępnej wolnej przestrzeni nieprzydzielonej. Do tego celu polecamy aplikację o nazwie AOMEI Partition Assistant Standard dostępną do pobrania z adresu: LINK.

Autor publikacji: Przemysław Pasieko

Udostępnij
  • 1
    Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top